Aktuality a novinky

Smrt může být i dobrá, umírání je tajemství i pro lékaře

18. 3. 2018

„Řešíme, jak zlepšit umírání v nemocnicích, domácí hospicová péče má přenést nemocniční možnosti do domácího prostředí, rodina a umírající jsou často na smrt nepřipraveni, že smrt přichází se dá poznat,” říká Ondřej Sláma, onkolog a expert na paliativní péči. Dodává, že ze smrti se stala záležitost, kterou jsme zcela předali do nemocnic.

Přehrát video na Aktuálně.cz

Mobilní hospice a proplácení tohoto typu péče zdravotními pojišťovnami

22. 2. 2018

Zdravotní pojišťovny by měly nově pacientům hradit tzv. mobilní hospice. Proplácení této služby však zatím nefunguje. Tématem se zabývala reportáž v Událostech ČT dne 22. 2. 2018.

Přehrát reportáž v archivu ČT

Ministerstvo zdravotnictví spouští projekt na podporu paliativní péče v nemocnicích

29. 1. 2018

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Českou společností paliativní medicíny ČLS JEP spouští první fázi projektu financovaného z evropských fondů, který je zaměřen na implementaci a standardizaci paliativní péče v zařízeních poskytujících akutní, následnou a dlouhodobou péči. Projekt se soustředí na nemocnice, kde dnes umírá přes 70 % pacientů, a proto je důležité, aby se  právě zde stala paliativní medicína přirozenou součástí poskytování zdravotních služeb.

Tisková zpráva MZ ČR

Prezentace na kongresu EAPC v Madridu

29. 5. 2017

Na mezinárodní konferenci Evropské asociace paliativní péče v Madridu zazněla 18. května formou volného sdělení prezentace výsledků Pilotního projektu mobilní specializované péče.

Otevřít abstrakt

Nová kniha o paliativní péči

26. 5. 2017

V nakladatelství Mladá fronta vychází kniha MUDr. Ladislava Kabelky Geriatrická paliativní péče, která mimo jiné využívá a komentuje i data Národní datové základny paliativní péče.