Aktuality

Archiv

Rok: 2018 | 2017


Dětská paliativní péče: domácí hospice se daří systémově řešit, týmy v nemocnicích zatím ne

12. 6. 2018

Dosáhnout v českém zdravotnictví rychleji znatelných, pokud možno systémových změn je nelehký úkol. Přesto se od roku 2015 povedlo významně posunout oblast paliativní péče. Zatímco ještě před čtyřmi lety specializovaná paliativní péče v nemocnicích neexistovala a v terénu běžela jen na bázi charity, dnes už jsou mobilní hospice zahrnuty v úhradách a v nemocnicích pomalu začínají vznikat paliativní týmy. O něco náročnější je situace na poli dětské paliativní péče, která je více postižena tabuizací a zápasí se vzděláváním, o personálních a finančních kapacitách nemluvě. O tom, co se již v oblasti dětské paliativní péče povedlo udělat a co je naopak ještě před námi, mluvili odborníci na včerejším semináři konaném na půdě sněmovního zdravotnického výboru.

Přečíst celý článek ve Zdravotnickém deníku

Pojišťovny pomalu začínají platit za umírání doma. Nejvíce smluv s hospici uzavřela VZP, ostatní zaostávají

9. 5. 2018

Dlouhá léta chyběly domácí hospice na seznamu péče, kterou proplácejí zdravotní pojišťovny, a musely se spoléhat především na sponzory. Od letošního ledna už zařízení pečující o nevyléčitelně nemocné pacienty u nich doma na seznamu jsou. V praxi se to však zatím projevuje pomalu. Nejvíce smluv, celkem 19, zatím s hospici podepsala Všeobecná zdravotní pojišťovna. "Uzavření smluv je schváleno i s dalšími pěti poskytovateli, jejich podpis čeká už jen na vyřízení formálních náležitostí," uvedl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. VZP má oproti ostatním pojišťovnám náskok v tom, že už v roce 2015 pro vybrané hospice a jejich pacienty spustila pilotní projekt.

Přečíst celý článek na ihned.cz

Nemocniční paliativní péče není jen pomocí na samém konci života

2. 5. 2018

Jak vyplývá z hodnocení třetího ročníku programu Spolu až do konce, jehož cílem je změna systému poskytování paliativní péče v ČR, situace umírajících pacientů v českém zdravotnictví by se mohla začít postupně zlepšovat. Specializované paliativní týmy se stovkou odborníků má již 17 českých nemocnic a další se chtějí přidat. Zatímco pro fungování mimonemocniční paliativní péče, zejména hospicové, již určitý systém existuje, zatím v Česku nemáme žádný systémový nástroj k tomu, abychom byli schopni financovat a podchytit specializovanou paliativní péči v nemocnicích. Jak se odborníci shodují, chybí zatím jakákoli strategie a koncepce. Právě rozvoj a budoucnost nemocniční specializované paliativní péče byl hlavním tématem 2. odborné konference paliativní péče v nemocnicích, která se konala v Praze 24. dubna 2018.

Přečíst celý článek na MEDICAL TRIBUNE CZ

Smrt může být i dobrá, umírání je tajemství i pro lékaře

18. 3. 2018

„Řešíme, jak zlepšit umírání v nemocnicích, domácí hospicová péče má přenést nemocniční možnosti do domácího prostředí, rodina a umírající jsou často na smrt nepřipraveni, že smrt přichází se dá poznat,” říká Ondřej Sláma, onkolog a expert na paliativní péči. Dodává, že ze smrti se stala záležitost, kterou jsme zcela předali do nemocnic.

Přehrát video na Aktuálně.cz

Mobilní hospice a proplácení tohoto typu péče zdravotními pojišťovnami

22. 2. 2018

Zdravotní pojišťovny by měly nově pacientům hradit tzv. mobilní hospice. Proplácení této služby však zatím nefunguje. Tématem se zabývala reportáž v Událostech ČT dne 22. 2. 2018.

Přehrát reportáž v archivu ČT


Zpět