Aktuality a novinky

V Brně vznikne Dům pro Julii. Hospic, který poskytne péči nevyléčitelně nemocným dětem

22. 1. 2019

Podle odhadů České společnosti paliativní medicíny je v České republice aktuálně sedm a půl tisíce nevyléčitelně nemocných dětí, které potřebují speciální péči. Dětské paliativní týmy chybějí asi v polovině republiky. V Brně se proto nezisková organizace Zerafa rozhodla postavit dětský hospic, který by tuto péči nabízel.

Zobrazit celou reportáž na webu České televize

Česko na umírání dětí není připravené. Pro péči chybí zázemí i peníze

9. 12. 2018

Děti s těžkou a nevyléčitelnou nemocí mohou žít měsíce, ale i roky. Jenže péče pro ně v polovině republiky chybí. Aktuálně ji potřebuje zhruba osm tisíc dětí. Neziskové organizace ani hospice pomoc nestíhají. Nově proto v Hořovicích vzniklo dětské oddělení dlouhodobé intenzivní péče.

Zobrazit celou reportáž na webu České televize

Paliativní péče v Olomouckém kraji

26. 11. 2018

Olomoucký kraj chce investovat několik milionů ročně do péče o nevyléčitelně nemocné a také o staré lidi na sklonku života. Plán na zajištění a další rozvoj paliativní péče dnes představil společně se zástupci církve a Středomoravské nemocniční, která provozuje krajské nemocnice.

Zobrazit celou reportáž na webu České televize

Od ignorujících až po vzorné. Úroveň paliativní péče v domovech pro seniory se různí, zájem ale roste

23. 10. 2018

Není to tak dávno, co se o problematice smrti a umírání mluvilo ve zdravotnictví jen pramálo. Situace se postupně mění – nejdříve v souvislosti s domácími hospici a nyní také v oblasti nemocniční péče. Sférou, která ovšem stále zůstává v pozadí a na systémové úrovni se o ní v tomto směru vesměs nemluví, jsou domovy pro seniory. I když tato zařízení pečují o mnohem těžší klienty než před deseti, patnácti lety, zastiňuje problematiku paliativní péče absence koncepčního řešení zdravotně-sociálního pomezí. Zájem o zlepšování paliativní péče v domovech pro seniory tak zůstává na ryze dobrovolné úrovni. Dobrou zprávou však je, že zařízení, která chtějí svým klientům poskytnout kvalitní péči v závěru života, přibývá – roste zájem o vzdělávání v paliativní péči a objevují už se i vlaštovky spolupráce s mobilními hospici.

Přečíst celý článek ve Zdravotnickém deníku

Paliativní péče v nemocnicích jako standard. Ministerstvo chystá dotaci pro zařízení, která vyšlapou cestu

16. 10. 2018

Paliativní péče v Česku zaznamenala v posledních letech velký posun vpřed. Pilotní projekt mobilní specializované paliativní péče čili domácích hospiců, který vyústil v zařazení do úhrad, byl následován rozvojem specializované paliativní péče v nemocnicích. Na dílčí projekty přitom nyní navazuje ministerská iniciativa, která směřuje k systémovému nastavení paliativní péče v lůžkových zdravotnických zařízeních. V nadcházejících týdnech tak odstartuje výzva, díky níž se mají v sedmi nemocnicích otestovat postupy vedoucí ke standardizaci tohoto segmentu. O problematice hovořili odborníci na X. konferenci paliativní medicíny, která se konala 5. a 6. října v Praze.

Přečíst celý článek ve Zdravotnickém deníku

Kampaň upozorňuje na možnost umírat mezi blízkými, mobilních hospiců je stále nedostatek

11. 10. 2018

Možnost strávit poslední dny života ve známém prostředí mezi blízkými připomíná kampaň DOMA, která je součástí týdne pro mobilní hospice. Ten se koná od osmého do čtrnáctého října. I když je péče o umírající v domácím prostředí v současnosti dostupnější, přesto v některých oblastech tato zařízení chybí. Zlepšit situaci by mohl například nový dotační program, který ministerstvo zdravotnictví plánuje vypsat do půlky listopadu.

Zobrazit celou reportáž na webu České televize

» Archiv