Aktuality

Archiv

Rok: 2019 | 2018 | 2017


Česko na umírání dětí není připravené. Pro péči chybí zázemí i peníze

9. 12. 2018

Děti s těžkou a nevyléčitelnou nemocí mohou žít měsíce, ale i roky. Jenže péče pro ně v polovině republiky chybí. Aktuálně ji potřebuje zhruba osm tisíc dětí. Neziskové organizace ani hospice pomoc nestíhají. Nově proto v Hořovicích vzniklo dětské oddělení dlouhodobé intenzivní péče.

Zobrazit celou reportáž na webu České televize

Paliativní péče v Olomouckém kraji

26. 11. 2018

Olomoucký kraj chce investovat několik milionů ročně do péče o nevyléčitelně nemocné a také o staré lidi na sklonku života. Plán na zajištění a další rozvoj paliativní péče dnes představil společně se zástupci církve a Středomoravské nemocniční, která provozuje krajské nemocnice.

Zobrazit celou reportáž na webu České televize

Od ignorujících až po vzorné. Úroveň paliativní péče v domovech pro seniory se různí, zájem ale roste

23. 10. 2018

Není to tak dávno, co se o problematice smrti a umírání mluvilo ve zdravotnictví jen pramálo. Situace se postupně mění – nejdříve v souvislosti s domácími hospici a nyní také v oblasti nemocniční péče. Sférou, která ovšem stále zůstává v pozadí a na systémové úrovni se o ní v tomto směru vesměs nemluví, jsou domovy pro seniory. I když tato zařízení pečují o mnohem těžší klienty než před deseti, patnácti lety, zastiňuje problematiku paliativní péče absence koncepčního řešení zdravotně-sociálního pomezí. Zájem o zlepšování paliativní péče v domovech pro seniory tak zůstává na ryze dobrovolné úrovni. Dobrou zprávou však je, že zařízení, která chtějí svým klientům poskytnout kvalitní péči v závěru života, přibývá – roste zájem o vzdělávání v paliativní péči a objevují už se i vlaštovky spolupráce s mobilními hospici.

Přečíst celý článek ve Zdravotnickém deníku

Paliativní péče v nemocnicích jako standard. Ministerstvo chystá dotaci pro zařízení, která vyšlapou cestu

16. 10. 2018

Paliativní péče v Česku zaznamenala v posledních letech velký posun vpřed. Pilotní projekt mobilní specializované paliativní péče čili domácích hospiců, který vyústil v zařazení do úhrad, byl následován rozvojem specializované paliativní péče v nemocnicích. Na dílčí projekty přitom nyní navazuje ministerská iniciativa, která směřuje k systémovému nastavení paliativní péče v lůžkových zdravotnických zařízeních. V nadcházejících týdnech tak odstartuje výzva, díky níž se mají v sedmi nemocnicích otestovat postupy vedoucí ke standardizaci tohoto segmentu. O problematice hovořili odborníci na X. konferenci paliativní medicíny, která se konala 5. a 6. října v Praze.

Přečíst celý článek ve Zdravotnickém deníku

Kampaň upozorňuje na možnost umírat mezi blízkými, mobilních hospiců je stále nedostatek

11. 10. 2018

Možnost strávit poslední dny života ve známém prostředí mezi blízkými připomíná kampaň DOMA, která je součástí týdne pro mobilní hospice. Ten se koná od osmého do čtrnáctého října. I když je péče o umírající v domácím prostředí v současnosti dostupnější, přesto v některých oblastech tato zařízení chybí. Zlepšit situaci by mohl například nový dotační program, který ministerstvo zdravotnictví plánuje vypsat do půlky listopadu.

Zobrazit celou reportáž na webu České televize

Dětská paliativní péče: domácí hospice se daří systémově řešit, týmy v nemocnicích zatím ne

12. 6. 2018

Dosáhnout v českém zdravotnictví rychleji znatelných, pokud možno systémových změn je nelehký úkol. Přesto se od roku 2015 povedlo významně posunout oblast paliativní péče. Zatímco ještě před čtyřmi lety specializovaná paliativní péče v nemocnicích neexistovala a v terénu běžela jen na bázi charity, dnes už jsou mobilní hospice zahrnuty v úhradách a v nemocnicích pomalu začínají vznikat paliativní týmy. O něco náročnější je situace na poli dětské paliativní péče, která je více postižena tabuizací a zápasí se vzděláváním, o personálních a finančních kapacitách nemluvě. O tom, co se již v oblasti dětské paliativní péče povedlo udělat a co je naopak ještě před námi, mluvili odborníci na včerejším semináři konaném na půdě sněmovního zdravotnického výboru.

Přečíst celý článek ve Zdravotnickém deníku

Karlovarský kraj otevřel svůj první hospic. Zařízení už chybí jen na Vysočině

10. 5. 2018

Také Karlovarský kraj se dočkal svého prvního kamenného hospice, zařízení otevřeli v Nejdku na Karlovarsku. Hospic nabídne 23 lůžek, první pacienty přijme letos v létě. Doplní tak služby tzv. mobilních hospiců, které poskytují péči v domácím prostředí. Posledním krajem, který svůj hospic dosud nemá, zůstává Vysočina.

Zobrazit celou reportáž na webu České televize

Pojišťovny pomalu začínají platit za umírání doma. Nejvíce smluv s hospici uzavřela VZP, ostatní zaostávají

9. 5. 2018

Dlouhá léta chyběly domácí hospice na seznamu péče, kterou proplácejí zdravotní pojišťovny, a musely se spoléhat především na sponzory. Od letošního ledna už zařízení pečující o nevyléčitelně nemocné pacienty u nich doma na seznamu jsou. V praxi se to však zatím projevuje pomalu. Nejvíce smluv, celkem 19, zatím s hospici podepsala Všeobecná zdravotní pojišťovna. "Uzavření smluv je schváleno i s dalšími pěti poskytovateli, jejich podpis čeká už jen na vyřízení formálních náležitostí," uvedl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. VZP má oproti ostatním pojišťovnám náskok v tom, že už v roce 2015 pro vybrané hospice a jejich pacienty spustila pilotní projekt.

Přečíst celý článek na ihned.cz

Nemocniční paliativní péče není jen pomocí na samém konci života

2. 5. 2018

Jak vyplývá z hodnocení třetího ročníku programu Spolu až do konce, jehož cílem je změna systému poskytování paliativní péče v ČR, situace umírajících pacientů v českém zdravotnictví by se mohla začít postupně zlepšovat. Specializované paliativní týmy se stovkou odborníků má již 17 českých nemocnic a další se chtějí přidat. Zatímco pro fungování mimonemocniční paliativní péče, zejména hospicové, již určitý systém existuje, zatím v Česku nemáme žádný systémový nástroj k tomu, abychom byli schopni financovat a podchytit specializovanou paliativní péči v nemocnicích. Jak se odborníci shodují, chybí zatím jakákoli strategie a koncepce. Právě rozvoj a budoucnost nemocniční specializované paliativní péče byl hlavním tématem 2. odborné konference paliativní péče v nemocnicích, která se konala v Praze 24. dubna 2018.

Přečíst celý článek na MEDICAL TRIBUNE CZ

Lepší péče o nevyléčitelně nemocné

24. 4. 2018

Nemocnicím se daří lépe pečovat o nevyléčitelně nemocné. Pomáhají v tom paliativní týmy. Dosud program fungoval díky grantům.

Zobrazit celou reportáž na webu České televize

Zdravotní pojišťovny začínají financovat hospicovou péči. Mají uhradit až polovinu nákladů

24. 4. 2018

Mobilní hospicová péče v Moravskoslezském kraji zažívá přelomové období. Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna totiž uzavřela smlouvu o úhradě za zdravotní péči s dvojicí mobilních hospiců. „Jedná se o Anděly Stromu života z Nového Jičína a Ondráškem z Ostravy,“ zjistila redaktorka České televize Iva Piskalová.

Zobrazit celou reportáž na webu České televize

Smrt vykázaná ze sálu. Dnešní společnost před umíráním zavírá oči

26. 3. 2018

Je to jediná opravdová jistota každého člověka. Smrt. Přístup lidí ke smrti a umírání se ale velmi změnil. Stejně jako dříve vladaři vytěsňovali hřbitovy za hradby měst, teď na začátku 21. století se zdá, jakoby lidé ze svých životů vytěsňovali samotné myšlenky na smrt i umírání.

Zobrazit celou reportáž na webu České televize

Smrt může být i dobrá, umírání je tajemství i pro lékaře

18. 3. 2018

„Řešíme, jak zlepšit umírání v nemocnicích, domácí hospicová péče má přenést nemocniční možnosti do domácího prostředí, rodina a umírající jsou často na smrt nepřipraveni, že smrt přichází se dá poznat,” říká Ondřej Sláma, onkolog a expert na paliativní péči. Dodává, že ze smrti se stala záležitost, kterou jsme zcela předali do nemocnic.

Přehrát video na Aktuálně.cz

Mobilní hospic pro nevyléčitelně nemocné přijde i na tisíce, pojišťovny s úhradami váhají

25. 2. 2018

Pojišťovny zatím neuzavřely žádnou novou smlouvu na provozování mobilního hospicu. Již od počátku roku, tedy zhruba měsíc a půl, by přitom měly být schopné a ochotné platit tuto službu. Možnost posílat lékaře a sestry denně za pacientem, který tráví konec života doma, tak stále mají pouze ty hospice, které se zapojily do zkušebního provozu v posledních dvou letech. Většina nevyléčitelně nemocných pojištěnců si tak musí péči nadále platit sama.

Zobrazit celou reportáž na webu České televize

Mobilní hospice a proplácení tohoto typu péče zdravotními pojišťovnami

22. 2. 2018

Zdravotní pojišťovny by měly nově pacientům hradit tzv. mobilní hospice. Proplácení této služby však zatím nefunguje. Tématem se zabývala reportáž v Událostech ČT dne 22. 2. 2018.

Přehrát reportáž v archivu ČT

Umírat důstojně. Ministerstvo chce zavádět paliativní péči do nemocnic

6. 2. 2018

Ministerstvo zdravotnictví spouští projekt, jehož cílem je zkvalitnění péče o nevyléčitelně nemocné. Takzvanou paliativní péči zamýšlí ministerstvo šířit v nemocnicích poskytujících akutní, následnou a dlouhodobou péči. Paliativní týmy, které pečují o umírající podle vytvořených postupů a doporučení, v současnosti fungují v osmnácti zařízeních jen díky grantům.

Zobrazit celou reportáž na webu České televize

Ministerstvo zdravotnictví spouští projekt na podporu paliativní péče v nemocnicích

29. 1. 2018

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Českou společností paliativní medicíny ČLS JEP spouští první fázi projektu financovaného z evropských fondů, který je zaměřen na implementaci a standardizaci paliativní péče v zařízeních poskytujících akutní, následnou a dlouhodobou péči. Projekt se soustředí na nemocnice, kde dnes umírá přes 70 % pacientů, a proto je důležité, aby se  právě zde stala paliativní medicína přirozenou součástí poskytování zdravotních služeb.

Tisková zpráva MZ ČR

Podpora hospicové a paliativní péče

14. 1. 2018

V Senátu se tento týden řešily legislativní změny na podporu hospicové a paliativní péče. U kulatého stolu se sešli senátoři, lékaři, zástupci měst a sociálních služeb.

Zobrazit celou reportáž na webu České televize


Zpět